HABERLERTüm Haberler

Kadın Tasarım ve Sanat

ESKAR, “Bahar Etkinlikleri"nin sonuncusu, 15 Mayıs 2018 tarihinde üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi ve İstanbul Kadın Kültür Vakfı ile iş birliği halinde Acıbadem Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

16
May

ESKAR Müdürü Prof. Dr. Gülay Akgül Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Doç. Dr. Hyun Sook Tekin’ in Clara Schumann’ın eserlerini sunduğu piyano konseri ile devam etti.

Konser sonrasında, Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu moderatörlüğünde, Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu, Doç. Dr. Seda Yavuz ve Öğr. Gör. Jülide Arslan’ın katılımıyla "Kadın, Tasarım ve Sanat" konulu bir panel yapıldı. Panelde Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu, kadın ressam Hale Asaf’ın (1905-1938), hastalıklarla ve mücadelelerle geçen kısa yaşamına sığdırdığı eserlerinden örnekler göstererek, özgün resim tekniği ve uluslararası sanat camiasında kazandığı başarılara rağmen, bir kadın ressam olarak Asaf’ın hak ettiği konuma erişememesinden ve ancak ölümünün ardından geçen uzun yıllar sonrasında eserlerinin ilgi ve takdir gördüğünden söz etti.

Doç. Dr. Seda Yavuz, tarihsel süreçte, kadın ve erkek sanatçıların aynı temaya yaklaşımlarındaki çarpıcı farklılığa, gösterdiği örnek eserlerle dikkat çekerek, sanat tarihi boyunca her türlü erkek egemen toplum baskısına rağmen eserler üretmeye devam eden cesur kadın sanatçıları anlattı.

Son konuşmacı Öğr. Gör. Jülide Arslan ise, dünya mimarlık tarihindeki kadın tasarımcıları ve özgün eserlerini anlatarak, günümüzde de tasarım alanını seçen kadın sanatçıların özellikle uygulama alanında karşılaştıkları sorunlardan söz etti. Moderatör Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu’nun yorumları ve sorularıyla zenginleştirdiği tartışma ile sona eren panelin ardından, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın’a, ESKAR Müdürü Prof. Dr. Gülay Akgül Yılmaz tarafından, gerek sergiye eseriyle katılarak, gerekse etkinliğin gerçekleşmesine verdikleri akademik ve idari destek için teşekkür edildi. Ayrıca Sergi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Lale Altunel’e ve sergiye eser vererek gerçekleşmesine katkıda bulunan katılımcılara teşekkür belgeleri verildi. Serginin tasarımı Öğr. Gör. Mehmet Ali Müstecaplıoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Etkinlik aşağıda isimleri yer alan sanatçıların değerli eserleriyle katıldıkları serginin açılışıyla son buldu. Söz konusu sergi, 30 Mayıs 2018 tarihine kadar tüm ilgililer tarafından ziyaret edilebilir.

Sergiye katılan sanatçılar:

Prof. Dr. İnci Deniz ILGIN

Prof. Dr. İdil AKBOSTANCI

Prof. Dr. Meltem ETİ PROTO

Prof. Dr. Rüçhan ŞAHİNOĞLU ALTINEL

Prof. Dr. Sevil SAYGI

Prof. Dr. Sibel ARIK

Prof. Dr. Şerife ATLIHAN

Prof. Dr. Şeyma ÜSTÜNER UZUNÖZ

Doç. Dr. Sevim ARSLAN

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şeyma BOBAROĞLU

Dr. Öğr. Üyesi Elif Ayşe DORA ERDİLEK

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şule ERYILMAZ

Dr. Öğr. Üyesi Esin DÜZAKIN

Dr. Öğr. Üyesi Gülnihal KÜPELİ

Dr. Öğr. Üyesi Gülnur DURAN

Dr. Öğr. Üyesi Lale ALTUNEL

Dr. Öğr. Üyesi Nalan DANÂBAŞ

Dr. Öğr. Üyesi Nurdan YILMAZ ARSLAN

Dr. Öğr. Üyesi Seher AŞICI

Dr. Öğr. Üyesi Semra GÜR ÜSTÜNER

Dr. Öğr. Üyesi Sevil GÖRÜR

Dr. Öğr. Üyesi Sevim Zeynep BİNGEL

Dr. Öğr. Üyesi SIDIKA RODOP

Dr. Öğr. Üyesi Şeyma BOBAROĞLU

Dr. Öğr. Üyesi Ülkü AKÇA

Dr. Öğr. Üyesi Vildan Tok DERECİ

Öğr. Gör. Başak ÖZDEMİR

Öğr.Gör. Duygu KARABAYRAKTAR

Öğr.Gör. Nil SÜNNETÇİLER

Öğr. Gör. Nurhayat UÇAR

Öğr. Gör. Jülide ARSLAN

Öğr. Gör. Zeynep İrem Sabanuç Gönül

Arş. Gör. Aslı TAŞ

Arş. Gör. Bahar DİKEÇ

Arş. Gör. Ceren KOÇ SAĞLAM

Arş. Gör. Fulden ATEŞ

Arş. Gör. Pınar KROM

Arş. Gör. Sebla Selin OK

Arş. Gör. Şükran ELVEREN

 

 

Bu sayfa Marmara Üniversitesi tarafından en son 22.11.2018 13:12:30 tarihinde güncellenmiştir.

Kısayol tuşları hakkında bilgi Tüm Haberler Tüm Etkinlikler
Tüm Duyurular