DUYURULARTüm Duyurular

Basın Açıklaması

28
Eki

Üniversitemiz Göztepe Yerleşkesinde bulunan V. Murat Av Köşküne ait tarihî hamamın restorasyonu hakkında bazı medya organlarında çıkan haberler, kasıtlı ve mesnetsiz iddialar üzerine kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi sorumluluğu çerçevesinde aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekmiştir:

Osmanlı sultanlarından V. Murat’ın adı ile özdeşleşmiş olan av köşküne ait tarihî hamam, on yıllardır yıkık ve harap vaziyette bulunmaktaydı. Ecdad yadigârı bu kıymetli eserin ihya edilmesi niyetiyle Üniversitemiz tarafından İstanbul Valiliği’ne müracaat edilmiştir.

İstanbul Valiliği bünyesinde bulunan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından röleve, restitüsyon ve restorasyon uzmanlarına hazırlatılan proje, İstanbul Beş Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştır. Statik rapor ise İstanbul Teknik Üniversitesinin uzman öğretim üyelerince hazırlanmıştır.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılan ihale sonucunda, 27 Ocak 2014 tarihinde restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Yapı, İstanbul Beş Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projeye uygun olarak ve restorasyon ilkelerine sadık kalınarak restore edilmiştir.

Projenin her aşamasından uzman restoratörler görev almış olup, çalışmalar ilgili bilimsel ilkelere ve yetkili kurul kararlarına uygun bir şekilde tamamlanmıştır. Yapı, sahip olduğu tarihî değere ve ecdadımıza duyduğumuz saygının bir gereği olarak kültür ve sanat faaliyetlerinin organize edileceği bir mekân olarak kullanılacaktır.

 

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü

Bu sayfa Marmara Üniversitesi tarafından en son 28.10.2017 15:31:59 tarihinde güncellenmiştir.

Kısayol tuşları hakkında bilgi Tüm Haberler Tüm Etkinlikler
Tüm Duyurular