HABERLERTüm Haberler

Tarihçi Prof. Dr. Pál Fodor, “Sultan Süleyman’ın Ölümü ve Zigetvar’daki Türbesinin Kuruluşu Meselesi” Adlı Bir Konuşma Gerçekleştirdi

Macar Bilimler Akademisi, Beşeri Bilimler Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pál Fodor, üniversitemizin Bilim, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında, “Sultan Süleyman’ın Ölümü ve Zigetvar’daki Türbesinin Kuruluşu Meselesi” üzerine ilgi uyandıran konuşmasını, 29 Ocak 2019 tarihinde, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Külliyesi’nde gerçekleştirdi.

30
Oca

Macar Bilimler Akademisi yöneticilerinden değerli tarihçi Prof. Dr. Pál Fodor, üniversitemizin “Bilim, Kültür ve Sanat Etkinlikleri” kapsamında gerçekleştirdiği konuşmasında, Sultan Süleyman’ın kaybolan türbesi ve bu türbenin bulunma aşamaları ile ilgili çalışmalardan bahsetti. Türk Mezarlığı ve  Aziz Meryem Kilisesi olmak üzere Sultan Süleyman’ın türbesinin nerede olduğuyla ilgili iki ana görüş olduğunu belirten Fodor, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) ve Zigetvar Belediyesi arasında, 2012 yılında imzalanan  işbirliği anlaşması çerçevesinde yapılan çalışmalardan da detaylı olarak bahsederek; yeni yöntemlerle ve coğrafi bakış açısı temel alınarak yürütülen bu  çalışmalar sayesinde kısa zamanda önemli sonuçlar elde edildiğine dikkat çekti. 

Konuşmalarının ardından Rektörümüz Erol Özvar, günün anısına Prof. Dr. Pál Fodor’a hediyelerini takdim etti.

 

 

Bu sayfa Marmara Üniversitesi tarafından en son 31.01.2019 12:15:46 tarihinde güncellenmiştir.

Kısayol tuşları hakkında bilgi Tüm Haberler Tüm Etkinlikler
Tüm Duyurular