Marmara Aile Hekimliği Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MARAHEK)

MERKEZİN AMACI:

Marmara Aile Hekimliği Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MARAHEK-UYAM) kurulma amacı, Tıp Fakültesi öğrencilerinin, aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin ve birinci basamakta çalışan aile hekimleri ve hekim dışı sağlık personelinin eğitimlerinin yürütülmesine; toplum tabanlı araştırmaların yapılmasına; üniversitemizin halka sağlık hizmet sunumuna katkıda bulunacak eğitim ve uygulama alanı oluşturmaktır.

 

MERKEZİN FAALİYET KONUSU:

Merkezin faaliyetleri Üniversitemiz bünyesinde verilen eğitim programları ile uyumludur. Aile hekimleri ülkemizin temel sağlık sorunlarının ilk başvuru noktasıdır. Fakültemizin çekirdek yetkinlik alanlarında da belirtildiği gibi Tıp Fakültesinden mezun olan genç hekimlerin bu sağlık sorunlarını yönetebilecek yeterlilikte yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
Fakültemizde özellikle ilk üç yılda yer alan Klinik Uygulamaya Giriş programı; 4.,5. sınıfları içine alan ve mültidisipliner anlayışla yürütülen faz 2 programı ve 6.sınıf toplum sağlığı programı içinde, öğrencilerin toplumun sağlık sorunlarına ve sağlık uygulamalarına yönelik öğrenim hedefleri yer almaktadır.
Ülkemizde sağlık sisteminde yaşanan yüksek maliyet, farklı hizmet basamakları arasında entegrasyon eksikliği gibi sorunların çözümü için kilit konumda olan güçlü bir birinci basamak sağlık hizmet sunumu için alanda yetişmiş hekimlere gereksinim duyulmaktadır. Merkez, bu alanda bir mükemmellik modeli olarak önemli katkıda bulunacaktır.

 

YÖNETİM KURULU:

Prof.Dr.Arzu UZUNER (Merkez Müdürü)

Prof.Dr.Pemra Cöbek ÜNALAN (Müdür Yardımcısı)

Prof.Dr.Saliha Serap ÇİFÇİLİ (Müdür Yardımcısı)

Prof.Dr.Mehmet AKMAN

Doç.Dr.M. Çiğdem Apaydın KAYA

Doç.Dr. Hasibe KADIOĞLU

Doç.Dr.F.Esra GÜNEŞ

 

ADRES ve TELEFON: 

Adres: Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesi Maltepe Eğitim Aile Sağlığı Merkezi.

            Başıbüyük Mah. Maltepe Başıbüyük Yolu Sok. No: 9 Maltepe/İSTANBUL

Tel: 0216 421 22 17

       0216 421 22 22-1197 (Tıp Fakültesi)

WEB SAYFASI : http://marahekuyam.marmara.edu.tr/

 

EK:

EK-1 MARAHEK-amaçlar-açıklamalar

EK-2 MARAHEK-yönetmelik

EK-3 MARAHEK-yönetim ve danışma kurulu


Bu sayfa Marmara Üniversitesi tarafından en son 30.01.2019 13:08:30 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM