Rektörlük

Rektör Prof. Dr. Erol ÖZVAR

IMG_20~1.jpg (777 KB)

Erol Özvar, iktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır. Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir. (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini (İtalya).) İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çoçuk babasıdır.

Ayrıntılı Özgeçmiş

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa KURT

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ÇELEN

İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Maliye Bölümü’nde tamamladı. 2002 yılına kadar aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalıştı. ABD’de George Mason Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Halen Marmara Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.  Başlıca araştırma alanlarını; vergi teori ve politikaları, vergi uygulamaları, Türk vergi sistemi, belediye tahvilleri, koşullu mali yükümlülükler, yolsuzluk, tek para sistemi altında maliye politikalarının uyumlaştırılması oluşturmaktadır.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer AKGİRAY

Prof. Dr. Ömer Akgiray, 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Akgiray, aynı yıl lisansüstü çalışmalar yapmak üzere ABD’ne gitti. Syracuse Üniversitesi’nde önce 1986 yılında Kimya Mühendisliği yüksek lisans öğrenimini bitirdi ve ardından 1989 yılında Matematik yüksek lisans derecesini aldı. Kimya Mühendisliği doktorasını aynı üniversitede 1990 senesinde tamamladı. 1984-1990 senelerindeki akademik çalışmaları sırasında Syracuse Üniversitesi tarafından araştırma görevlisi ve karşılıksız bursiyer olarak desteklendi. 1990-1993 Senelerinde San Diego’da Biosym Technologies firmasında önce yazılım mühendisi ve sonra polimer araştırmacısı olarak çalıştı. 1993 Senesinde Marmara Üniversitesi’ne Yardımcı Doçent olarak katılan Ömer Akgiray, 1998’de Doçent ve 2004 yılında Profesör ünvanını aldı. Marmara Üniversitesi’nde Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri üzerine bilimsel çalışmalar sürdüren Akgiray, TÜBİTAK BAYG/BİDEB Yürütme Komitesi Üyeliği (2004-2010) ve DSİ Su Arıtma Teknolojileri Danışmanlığı (2005-2009) görevlerini de yürüttü. Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde 1993-2011 senelerinde Bölüm Başkan Yardımcısı, 2011-2018 senelerinde Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Üniversitemizde BAPKO Öndeğerlendirme Komisyonu Üyeliği, FBE Çevre Bilimleri ve Çevre Mühendisliği programlarında ABD Başkanlığı, Mühendislik Fakültesi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği, Üniversite Senatosu Üyeliği ve Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birçok idarî görevler üstlenen Akgiray, 2017 Yılından beri Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 14.09.2020 09:13:25 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM