Üniversite Hastanesi

Üniversitemiz hastanesi Kasım 2010 tarihinden itibaren hizmetini Pendik Kaynarca'da Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma ve Uygulama Hastanesi adı altında sürdürmeye başlamıştır.

Hastane Web Sayfası : https://marmaraeah.saglik.gov.tr/


Başıbüyük Sağlık Birimleri Kampüsü 600 Yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi İnşaatı,  İstanbul ili Anadolu yakası Maltepe ilçesi Başıbüyük mevkii Sağlık Birimleri Yerleşkesi’nde yer almaktadır. Hastanemiz inşaatı tamamlanmak üzere olup; sağlık hizmetleri geçici olarak Sağlık Bakanlığı Marmara Üniverversitesi Pendik Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde sürdürülmektedir.

Tamamlandığında Türkiye’nin en gelişmiş sağlık merkezi olacak şekilde planlanan Marmara Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, İstanbul’da özellikle Anadolu yakasında önemli sağlık hizmetleri açığını kapatacak şekilde, tıp ve tıp eğitimi alanlarında son  gelişmelere göre planlanmış, araştırma, eğitim,  teşhis ve  tedavi yönlerinden en yeni yöntemler kullanılabilecek, en modern teçhizatlarla donatılabilecek düzeyde projelendirilmiştir. 

26 yatak katı biriminde 600 adet olan hasta yatağı sayısı, acil servis’teki 26 yatak ve yoğun  bakım bölümlerindeki 32 yatak  ile, toplam 658’e ulaşmaktadır. Hastanede 2 adet transplantasyon, 2 adet toraks/kalp, 2 adet nöroşirüji, 2 adet pediatrik cerrahi, 2 adet plastik cerrahi, 2  adet göz, 2  adet  k.b.b., 2  adet  ortopedi, 2  adet  üroloji, 2  adet genel cerrahi operasyon salonu ile 2 adet doğum ve 2 adet jinekoloji operasyon salonu ve acil servisteki 5 adet operasyon salonu bulunması, hastanenin  modern tıp misyonuna  uygun olarak tasarlandığını göstermektedir. Acil serviste 4, radyoloji bölümünde 11 olmak üzere, toplam 15 adet röntgen salonu, 3 adet anjiyo salonu, radyoterapi bölümünde 2 kompüterize tomografi, nükleer manyetik rezonans, after loading cobalt-60 ve lineer acceleratör birimleri mevcuttur. 

Tüm yatak katları, operasyon/doğum salonları, acil servis ve diğer bölümlerde  tıbbi gazlar sistemi bulunmaktadır. Yapının tamamı yangın alarm ve yangın söndürme sistemleri ile donatılmıştır.

Yine yapının tamamında, ilgili birimlerin birbirleriyle bağlantı kurabileceği bilgisayar sistemi ve araştırma, eğitim bölümlerinde  kapalı devre  televizyon sistemi projelendirilmiş, gerekli tüm birimlerde kesintisiz güç kaynakları kullanılmıştır.

Başıbüyük Hastanesi inşaatının tamamlanma çalışmaları devam etmektedir


Bu sayfa Tıp Fakültesi tarafından en son 13.11.2019 10:12:26 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM