Muteferriqa Veri Tabanı Çevrim İçi Eğitim Duyurusu

Üniversitemizin Değerli Mensupları,

Kütüphanemiz tarafından deneme erişimine açılan Osmanlı Türkçesi matbu eserler içerisinde tam metin arama dâhil çok yönlü keşif olanakları sunan “Muteferriqa“ veri tabanının etkin kullanımına yönelik olarak 01 Haziran 2023 Perşembe günü saat 16.00’da çevrimiçi bir eğitim düzenlenecek olup veri tabanıyla ilgili kısa bilgi aşağıda yer almaktadır.

17 Haziran 2023 tarihine kadar deneme erişimi devam edecek olan “Muteferriqa Çevrimiçi Kullanıcı Eğitimi ”ne tüm mensuplarımızı davet eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

 

 

Eğitim Tarihi:

01 Haziran 2023 Perşembe, Saat:16.00 

Katılım Linki:

https://us06web.zoom.us/j/83957946112?pwd=TU9veHdHMFoxaHZKTHY3cFJhMTdnUT09

Toplantı ID: 839 5794 6112

Şifre:           0u967q

 

Müteferriqa 

Son erişim tarihi: 17 Haziran 2023

https://portal.muteferriqa.com/

Müteferriqa; Osmanlı Türkçesi matbu 35.000'e yakın kitap ve 1.470 başlık süreli yayın içerisinde tam metin arama dâhil çok yönlü keşif olanakları sunmaktadır. Miletos tarafından geliştirilen Muteferriqa, Osmanlı Türkçesi matbu eserler için bir keşif portalıdır. Osmanlı ve Türkiye çalışmalarında yeni ufukların, Orta Doğu çalışmalarında da yeni ortak araştırmaların önünü açar. Muteferriqa’nın külliyatı, Osmanlı Türkçesi matbu kitapların tümünü ve süreli yayınların büyük çoğunluğunu içerir ve kullanışlı arayüzü, bu milyonlarca sayfalık içerikte saniyeler içinde tam metin arama yapmanızı sağlar. Zengin ve kapsamlı künye bilgileri aracılığıyla sorgularınızı rafine ederek, derlemin ilginizi çekecek kesitlerini açığa çıkarmanıza olanak verir. Muteferriqa, ayrıca bulanık arama ve yakınlık araması gibi sizi aklınızdakilere ve ötesine götürecek gelişmiş arama yöntemleri de sunar.

EK:
Afiş

HIZLI ERİŞİM