Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyelerimizin Covid-19 ile ilgili TÜBİTAK 1001 Proje Başarısı

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ali Şen’in yürütücülüğünü yaptığı, “Geleneksel Tedavide Kullanılan Alkaloitçe Zengin Bazı Bitki Türlerinin Anti-SARS-CoV-2 Etkilerinin Araştırılması ve Aktif Bileşiklerinin İzolasyonu” başlıklı proje, TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Projede, Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Leyla Bitiş, Arş. Gör. Aybeniz Yıldırım ve Arş. Gör. Tuğçe Dikpınar; Biyokimya Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Azize Şener ve Arş. Gör. Dr. Turgut Şekerler; Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı’ndan Prof.Dr. Kadir Turan; Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Doğan ve Dr. Öğr. Üyesi İsmail Şenkardeş; İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’ndan Prof.Dr. Aynur Sarı; Koç Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Prof.Dr. Halil Kavaklı araştırmacı olarak yer alacak.

Proje kapsamında halk tarafından geleneksel tedavide dahilen kullanımı olan alkaloitçe zengin bazı bitki türlerinden biyoaktivite yönlendirmeli izolasyon metoduyla elde edilecek aktif bileşiklerin SARS-CoV-2 üzerine doğrudan etkisi, virüs ile enfekte Vero hücreleri üzerinde in vitro olarak incelenecek. Böylece yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)’na karşı etkili olabilecek doğal (bitkisel) kaynaklı ilaç etken maddelerinin bulunması hedefleniyor. 

HIZLI ERİŞİM