Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası (Hastanesi) Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızla hizmete alınması talimatını verdiği Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası Kovid-19 pandemisi kapsamında hasta kabulüne başladı. 

Üniversitemiz tarafından yıllar önce temelleri atılan ve bu hafta hizmete girecek olan hastanemiz 181.754 m² arsa içerisinde, 16 bin 500 m² oturum alanına ve 113.000 m² kapalı alana sahiptir. Hastane binasında, nitelikli hasta odası kriterlerine uygun tek kişilik hasta odası olmak üzere toplam 535 adet hasta yatağı bulunuyor. Hastanede 62 adet acil servis müşahade yatağı, 29 ameliyat odası, 60 üçüncü seviye ventilatörlü erişkin yoğun bakım yatağı, 9 yoğun bakım izolasyon odası ve 195 poliklinik odası yer alıyor. 

Güçlendirilmesi İPKB tarafından yapılan ek hizmet binası, Marmara Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan afiliasyon kapsamında hizmet sunacaktır. 827 adet sismik izolatör sayesinde deprem sırasında bile ameliyatları devam ettirebilme ve afet anlarında da 72 saate kadar eksiksiz ve kesintisiz sağlık hizmeti sunabilme özelliğini taşıyor.

Afetlere dayanıklı ve deprem anında dahi kesintisiz hizmet verecek şekilde güçlendirilen hastane, aynı zamanda İstanbul'da kaliteli sağlık hizmetlerinin sağlanmasında önemli adreslerden biri olacak.

Hastane, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında spesifik bir pandemi merkezi olarak hizmet verecek. Salgın ile mücadelede tanı ve tedavi için gerekli ventilatör, monitör, 128 kesit bilgisayarlı tomografi vb. tıbbi cihaz ve donanıma sahip. Hastanede bir hafta içerisinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kovid-19 ilişkili yüksek kapasiteli ileri tanı laboratuvarının da hizmete girmesi planlanıyor. 

Cumhurbaşkanımızın tensipleri, talimatlarıyla ve Sağlık Bakanlığı'nın oluruyla, gerçekleştirilen  Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası’nın açılışında kıymetli katkılarından ötürü; İstanbul Valiliği’ne, İl Sağlık Müdürlüğü’ne, binanın güçlendirilmesine katkıda bulunan İstanbul Proje Koordinasyon Birimine (İPKB) bugüne kadar hastanemizde görev yapan idarecilerimize, akademisyenlerimize ve tüm personelimize teşekkür ederek tüm ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

HIZLI ERİŞİM