Üniversitemizde “Sıfır Atık” Dönemi Başlıyor

İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya'nın ev sahipliği ve himayelerinde gerçekleştirilen törende “Sıfır Atık” protokolü, Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar ile İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya tarafından imzalandı.

İmza töreninde üniversitemiz Genel Sekreteri Murat Arısal, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İ. Esen Yıldırım, Teknoloji Fakültesi Dekanı Hasan Erdal, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Belgin Süsleyici, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Güler Dartan da hazır bulundu.

Sıfır atık projesi; kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini hedefliyor. Bu doğrultuda projenin nihai hedefi ise sıfır atığa ulaşmak.  

Bu hedef kapsamında; oluşan atıkların sınıflara ayrılarak geri dönüşümlerinin sağlanması, verimliliğin artması, çevresel risklerin azalması, ‘duyarlı tüketici’ duygusuna sahip olunması ve israfın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi gibi üniversitelerinin de imzaladığı protokolün aşamalı olarak kamu kurum/kuruluşlarında, terminallerde, eğitim kurumlarında (okullar, üniversiteler, yurtlar vb.), alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması öngörülüyor.

 

HIZLI ERİŞİM