Yükseköğretim Kurulu’ndan Online Sınavlara Yönelik Uyarı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), uzaktan eğitim kapsamındaki online sınavlarda; sınav güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerin alınması hususunda üniversitelere uyarıda bulundu.

YÖK, “Sınav Güvenlik Tedbirleri” konusunda tüm üniversitelere yazı gönderdi. Söz konusu yazıda, uzaktan ve online programlar ile derslerde uygulanacak ölçme ve değerlendirme uygulamaları için asgari standartların, Başkanlık tarafından 22 Mayıs'ta yükseköğretim kurumlarına gönderilen yazıyla bildirildiği anımsatıldı.

Uzaktan veya online yapılan sınavlarda, sınav güvenliği için gerekli tedbirlerin alınması istenen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Son dönemlerde uzaktan/online yapılan sınavlarda kopya çekildiğine veya bazı öğrencilerin yerlerine başkalarını sınava soktuklarına ilişkin Başkanlığımıza çeşitli bildirimlerde bulunulmaktadır. Sınav notlarının, öğrencilerin gerçek kazanımlarını doğru bir biçimde yansıtması yükseköğretim sistemimize güven açısından son derece önemlidir. Üniversitelerimizde ders veren bütün öğretim elemanlarımızın yanı sıra yöneticilerimiz de sınav güvenliğini sağlayacak her tür önlemi almakla yükümlüdürler."

Haber: Nida Şenler

HIZLI ERİŞİM