Akademisyenlerimiz Keçi Sütü İçerisindeki Bir Maddenin Koronavirüsten Korunmada Etkili Olduğunu Keşfetti

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay, Prof. Dr. Göksel Şener ve Doç. Dr. Betül Okuyan; keçi sütü içerisinde koronavirüse (coronavirus) karşı etkili bir protein buldu. 

Yürütmüş oldukları çalışma nezdinde konuşan Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay; “Keçi sütü kaynaklı bir protein olan beta-laktoglubini belli enzimlerle muamele ettikten sonra ortaya çıkan ‘biyoaktif peptit’ dediğimiz parçaların, koronavirüs üzerinde etkili olduğunu tespit ettik. Bilgisayar aracılı programlarla; peptitlerin virüs üzerindeki bağlama noktalarının hepsiyle etkileşime girdiğini gözlemledik. Bu protein, reseptörleri kapatarak virüsün girişini önlemektedir.” sözlerini sarf etti.

Koruyucu bir proteinin mevcudiyeti durumunda ilaç haline dönüştürülerek değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Tuğba Akbay, projenin; nazal sprey, maskelerin üzerine sıkılabilecek bir sprey yahut maskelerin arasına koyulabilecek bir materyal şeklinde kullanıma sunulabileceğini söyledi.

Proje bulgularının, keçi sütü tüketimiyle karıştırılmaması gerektiğinin altını çizen Akbay; “Keçi sütündeki biyoaktif peptitlerden keçi sütü içerek yarar sağlayamayız. Biz bu peptitleri ‘keçi sütü kullanarak’ elde ediyoruz.” dedi. 

Akademisyenlerimizin çalışması, Avrupa Farmakoloji Dergisi’nde (European Journal of Pharmacology) yayınlandı.

Haber: Nida Şenler

 

HIZLI ERİŞİM