Down Sendromlu Eski Milli Jimnastikçi Berk Canbulat, Üniversitemizden Mezun Oldu

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin 2023-2024 eğitim öğretim dönemi mezuniyet töreni, Anadolu Hisarı Yerleşkesi Akademi Stadyumu'nda düzenlendi. Down sendromlu eski milli jimnastikçi Berk Canbulat da mezun olan öğrenciler arasında yer aldı.

Berk Canbulat, 2013 yılında üniversite sınavına girdi. Milli sporcu olması sebebiyle YÖK üstün başaralı sporcular mevzuatına göre Marmara Üniversitesi Spor Akademisine girme hakkı elde etti. Ancak, müfredata göre, down sendromlu bir öğrencinin spor bilimlerine giriş hakkı olmadığı için bu imkanı elde edemedi. Hukuk mücadelesi başlatan aile, YÖK ile süren 10 yıllık bir mücadele sonunda Danıştay kararı ile bu üniversitede öğrenim görme hakkını kazandı. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük bölümünü 4 senede tamamlayan Berk, dün fakültenin Anadoluhisarı’ndaki kampüsünde düzenlenen törende diplomasını Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt'un elinden aldı.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Türkiye'nin ilk down sendromlu spor antrenörünü mezun etmekten dolayı üniversite olarak onur duyduklarını söyledi. Berk'in down sendromlu bir öğrencinin üniversitelerin spor bilimleri fakültelerine girişinin önünü açtığını ifade eden Prof. Dr. Kurt, bu konuda Berk'in verdiği mücadelenin önemine değindi ve YÖK tarafından yapılan düzenlemelere dikkat çekti. Prof. Dr. Kurt, "Bugün bu üniversitenin bir rektörü olarak çok mutluyum. Spor Bilimleri Fakültesi hocaları da sayın dekanımız da söyledi; Berk çok zeki, çok başarılı bir öğrenci dediler. Çok çok mutlu oldum. 4 yıl önce Berk’i burada öğrenci olarak karşılamıştık. Bugün de bir mezunumuz olarak Marmaralı olarak Marmara’yı temsil eden bir spor insanı olarak mezun etmekten gurur duyuyoruz. Berk, yüksek lisans yapmak istiyor. Kapılar açık; Berk yüksek lisans da yapar, burada hocalık da yapar. İnşallah biz de burada oluruz, Berk'in ilk dersine geliriz. Berk bir seminer mi yaptırır, bizi koşturur mu? bilmiyorum" dedi.

Berk Canbulat, üniversiteyi 2.73 not ortalamasıyla tamamladı. Maraton ve koşuda zorlanırken, öğretmenleri ve annesinin özel çabası ile eğitime tutundu. En yüksek notu ise macera sporlarında aldı. Biraz zorlandığını belirten Canbulat, "Aslında zor mu kolay mı fark etmiyor. Önemli olan okulu bitirmek" diye konuştu.

Annesine ve ailesine teşekkür eden Berk Canbulat, ödev konusunda arkadaşlarının yardımını da unutmadığını belirtti. "4 yıl benim için çok şey ifade eden anılarla dolu" diyen Canbulat, hayalinin üniversitede yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kadroda kalmak olduğunu söyledi.

Berk'i törende stadyuma gelen arkadaşları, çevresi ve komşuları da yalnız bırakmadı. Sınıf arkadaşlarıyla bol bol resim ve selfie çeken Berk, platformda düzenlenen etkinlikte kep atarak mezuniyete ilk adımını attı.

Törene katılanlar arasında yer alan Marmara Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Öğretim Görevlisi Zuhal Özgenç Pek, "Berk Canbulat dünya şampiyonu olan bir milli sporcumuzdur. Kendisi altı kategoriden beş madalyası bulunan olimpiyat meşalesini taşımış bir sporcumuzdur. Şimdi Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü’nü bitirdi, bu onun ikinci üniversitesi" diye konuştu.

Pek, Berk Canbulat'ın başarısında ailesinin desteğini vurgulayarak "Maalesef insanlara karşı ön yargılarımız olabiliyor. Down sendromlu bir insanın arkasındaki mücadeleci vazgeçmeyen bir ailenin varlığı ile insanların ne noktaya gelebildiğini görebiliyoruz. Ben ailelere buradan mesaj vermek istiyorum, aileler çocuklarındaki farklılıkları düşünüp saklamaya çalışırlar, saklamasınlar; Onların hepsi birer cevherdir. Önemli olan onların başarıları için arkada mücadele etmektir. Azimli bir insan ve çok gayret gösterdi. Annesi muhteşem bir insan. O annelerin emekleri, vazgeçmemesi büyük fark oluşturuyor. Bugün benim için çok güzel bir gün. Bizim üniversitemizde bu sene 150 öğrencimiz vardı. Berk de onlardan bir tanesi. Onun önyargıları kırması ve başarması zaferdir. Bugün mezun olması başarı değil zaferdir." dedi.

Program mezuniyet belgelerinin verilmesi ve kep atma töreni ile son buldu.

HIZLI ERİŞİM