Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’a 'Fahri Doktora Diploması' Verildi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak ülkemizde bulunan Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’a, Marmara Üniversitesi tarafından ‘Fahri Doktora Diploması’nın tevcih edildiği tören 19 Ağustos 2022’de Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Maltepe Yerleşkesi’nde gerçekleşti.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah törende Türkçe konuşarak, "Türkiye’yi ziyarete geldim. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi 'Fahri Doktora' unvanının önemi benim için büyük. Teşekkür ederim" dedi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye ile Malezya arasındaki ikili ilişkilere katkılarından dolayı "fahri doktora" unvanı alan Kral Sultan Abdullah Şah'ı tebrik etti. "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Fahri Doktoru" unvanının, Türkiye ile Malezya arasında köklü ilişkilere yeni boyutlar kazandırmasını temenni ettiğini belirten Oktay, şöyle konuştu: "Malezya, İslam ülkeleri ve Güneydoğu Asya toplumları arasında bizler için çok özel ve müstesna bir yere sahiptir. Malezya ile tarihten gelen dostluk ilişkilerimiz her geçen gün daha da güçlenmektedir. İş birliğimizin, ‘Kapsamlı Stratejik Ortaklık’ seviyesine çıkarılması Güneydoğu Asya ülkeleriyle bağlarımız açısından da bir ilk teşkil etmişti. Zatıalinizin ziyareti vesilesiyle resmi temaslar yaklaşık 30 yıl aradan sonra en üst seviyeye yükselmiştir. Son aylarda belki hepinizin dikkatini çekmektedir. Malezya ve Türkiye arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretler ve yine bu üst düzey ziyaretler çerçevesinde yapılan görüşmeler, imzalanan anlaşmalar ve iş birliğinin kapsamının genişlemesi ve derinleşmesini sağlamaktadır."

Oktay, ayrıca "Çok kültürlü yapısı, ekonomik dinamizmi, siyasi istikrarı ve dünyaya açık perspektifiyle Malezya, ciddi bir iş birliği potansiyeli barındırmaktadır. Türkiye ve Malezya arasında uhuvveti, muhabbeti ve dayanışmayı azami düzeyde tesis etmek için eğitim ve özellikle yükseköğretim önemli fırsatlar sunmaktadır. Malezya’nın son 30 yılda eğitim öğretim alanında attığı adımları takdirle takip ediyoruz. Malezya'nın ekonomik başarısının ve ülkede var olan sosyal barışın arka planında bu eğitim altyapısının olduğu bir gerçektir. Bu doğrultuda üniversitelerimizin Malezya'daki yükseköğretim kurumlarıyla iş birliklerini en güçlü şekilde destekliyoruz. Bu da sanırım burada bir mihenk taşı olacaktır. " dedi.

Oktay, İslamofobi ile mücadele dahil çeşitli alanlarda görüş alışverişinde bulunmak üzere iki ülkenin akademisyenlerinin bir araya gelmesini teşvik ettiklerini belirtti.

Türkiye Bursları kapsamında 300'e yakın Malezyalı öğrencinin Türkiye’de yükseköğretim almasını sağladıklarını ve bu sayının artmasını hedeflediklerini kaydeden Oktay, şöyle devam etti: "Buradan Malezya ve Türkiye’den bilim insanlarını birlikte düşünmeye, tasarlamaya ve bilimsel üretim yapmaya davet ediyorum. Sosyal bilimlerin yanı sıra çığır açan teknolojiler, dijitalleşme, iklim ve enerji alanlarında yeniliklere birlikte imza atalım. Bu iradeyi somut sonuçlara dönüştürmek için üzerimize düşen desteği vereceğimizin altını çizmek isterim. Bu vesileyle, Türkiye-Malezya dostluğunu bizlere miras bırakanları rahmetle, hürmetle yad ediyorum. Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah'ın dünya ve bölge barışı ile Türkiye-Malezya ilişkilerine katkılarından mümtaz, katkılarınızı teyit ve taltif eden 'Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Fahri Doktoru' unvanının hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın fahri doktora unvanınızı tebrik dileklerini iletiyorum. Marmara Üniversitesi ailesinin bir parçası olarak sizleri ülkemizde daha sıklıkla görmeyi arzu ediyoruz."

Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise Kral Sultan Abdullah Şah'a, Türkiye-Malezya ilişkilerine katkılarından dolayı teşekkür ederek  "Türkiye, dünyada ve bölgede istikrarın sağlanması yönünde bir politika sürdürmektedir. YÖK Başkanı olarak konseyimiz adına şunu söyleyebilirim ki biz de akademik ve uluslararası ilişkileri teşvik ediyoruz. Bilgi, birikim, deneyimleri farklı coğrafyalara taşıyarak aynı zamanda kültürler arası iş birliğini de destekliyoruz." dedi. Prof. Dr. Özvar, Türkiye'nin kaliteli ve rekabetçi bir eğitim sistemi oluşturarak, dünyadaki tüm yetenekli öğrenci ve akademisyenlere kapılarını açtığını belirterek Türkiye'de dünyanın her yerinden gelen binlerce öğrenciye eğitim imkanı sağlandığını, çok sayıda yabancı öğrencinin Türkiye Bursları'ndan yararlandığını ifade etti.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt da konuşmasında, üniversitenin, 140 yıllık geçmişi ile Türkiye'nin en saygın akademik kurumlarından biri olduğunu anlattı. Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah'a, dünya ve bölge barışına sağladığı katkılardan dolayı "fahri doktora" unvanı verdiklerini belirten Prof. Dr. Kurt, “Bugün burada, Malezya Kralı Majesteleri Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’a bölge ve dünya barışına katkıları için takdir ve şükranlarımızı ifade etmek üzere, senatomuzun aldığı karar doğrultusunda Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında Fahri Doktor ünvanını tevcih etmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Tarih boyunca, aralarındaki uzaklığa rağmen Türkiye ve Malezya dostane ilişkiler içinde bulunmuştur. Bu dostane ilişkilerin özellikle son yıllarda daha da gelişmesinde, hiç şüphesiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Majesteleri Kralın ortak katkıları ve emekleri büyüktür ve umut ediyoruz ki; gelecekte de bu sıcak ilişkiler varlığını sürdürecektir.” dedi.

Tören Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’a Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında Fahri Doktora Diploması’nın tevcih edilmesi ile sona erdi.

 

HIZLI ERİŞİM