HABERLERTüm Haberler

Kısa Kısa Film Festivali Marmara'da

Film ve Medya Tasarım Atölyesi Kulübü tarafından 15 - 16 Mayıs tarihlerinde Göztepe Yerleşkesinde gerçekleştirilen Marmara Kısa Kısa Film Festivali’nde sektörden isimlerle söyleşiler düzenlendi ve kısa film gösterimleri yapıldı.

22
May

Festival 125. Yıl Açık Amfisi’nde Film ve Medya Tasarım Atölyesi Kulübü başkanı Doğancan Kement’in açılış konuşmasıyla başladı. “Küçük bir topluluk olarak çıktığımız bu yolda kısa sürede birçok etkinlik gerçekleştirdik. En büyük hayallerimizden biriydi bu festival. Bugün burada başarımızın sevincini ve gururunu siz değerli destekçilerimiz ve katılımcılarımız ile birlikte yaşıyoruz. Bizim gibi gençlerin bizimle birlikte hayallerini gerçekleştirmesi için “birlik içinde üretim” sloganıyla hareket etmeye de devam edeceğiz ve daha çok çalışacağız” sözlerinden sonra festival; “Türkiye’de Kısa Film Sektörü” konferansıyla devam etti. Konferansa; yapımcı Bulut Reyhanoğlu, sinema yazarı Fırat Sayıcı, yönetmen Muzaffer Çağlar ve yapımcı-yönetmen Çağla Çağlar katıldılar. Kısa film yapımı ve dağıtımı hakkında konuşan katılımcılarımız; Türkiye ve dünyadaki diğer festivaller ile ilgili karşılaştırmalar yaptı. Geçmişten günümüze kısa film yapımcılarının gelişimi üzerine de değinen katılımcılarımız; Kısa Kısa Film Festivali gibi festivallerin üretime destek konusunda faydalı olduğunu belirttiler. Seyircilerin sorularının ardından sinema yazarı Murat Tolga Şen ile “Netflix ve Türkiye Pazarındaki Yeri” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Sinema ve dizilerin süre ve konu bakımından köklü bir değişiklik içinde olduğunu söyleyen Şen; bu sektördeki iş alanlarının da farklı bir yöne evrildiğini dile getirdi.

Festivalin ikinci günü yarışmada finale kalan filmlerin gösterimi ile başladı. Filmlerin yönetmenlerinin katıldığı gösterimin ardından Pusat, Acı Hayat ve Sakarya Fırat gibi dizilerin senaristi Aybars Bora Kahyaoğlu ile söyleşi gerçekleştirildi. Amerika’da önemli yönetmen ve yapımcılarla da çalışan Kahyaoğlu sektör hakkında az veya yanlış bilinen konuları anlattı. Deneyim ve tecrübeleri üzerinden internet dizileri ve sektörleşen kısa film yapımı hakkında tavsiyelerde bulundu. Söyleşinin ardından düzenlenen ödül töreninde 5 ayrı kategoride ödül sahiplerini buldu. En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorisinde FEGERE (Cahit Kaya Demir) adlı film ShortbyShort ve Çağlar Motion tarafından verilen yapım desteği ödülünü kazandı. En İyi Senaryo ödülünü AH BİR ATAŞ VER (Gökhan Kaya), En İyi Belgesel ödülünü SATLIK (Nurselin Aktaş) ve En İyi Kurgu ödülünü KERATA (Kasım Ördek) aldı. Ödül kazanan filmlerin yönetmenlerine, festival konuşmacılarımız tarafından Film ve Medya Tasarım Atölyesi Kulübü’nün hazırladığı plaketler takdim edildi.

FİLMTA Kulübü sosyal medya hesapları:

https://www.instagram.com/filmta_official/

https://twitter.com/filmtamarmara

https://www.facebook.com/FilmtaAtolye/

 

 

Bu sayfa Marmara Üniversitesi tarafından en son 22.05.2019 14:44:30 tarihinde güncellenmiştir.

Kısayol tuşları hakkında bilgi Tüm Haberler Tüm Etkinlikler
Tüm Duyurular